Polska drugim eksporterem jaj w UE
W pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku Polska była drugim (po Holandii) eksporterem świeżych jaj w UE. Według danych Eurostat z naszego kraju wyjechało w tym czasie 145 tys. ton produktów, czyli o 9,8 proc. więcej niż przed rokiem.
Eksperci zauważają, że w czasie, kiedy Polska sprzedała więcej jaj, to wywóz z Holandii spadł o 13,5 proc. do 195,3 tys. ton. Różnica w wolumenie wysyłek między liderami na rynku zmniejszyła się z 93,8 do 50,3 tys. ton - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.
Polskie jaja wylęgowe i pisklęta trafią do Chin
W sierpniu odnotowano jednak spadek eksportu jaj w skorupkach. Według najnowszych danych resortu finansów (za ministerstwem rolnictwa) sprzedaż z Polski wyniosła w tym miesiącu 18,7 tys. ton i w skali roku poleciała w dół o 4,1 proc. Ale wywóz w pierwszych ośmiu miesiącach br. był nadal o 7,3 proc. powyżej wyniku sprzed roku.
Największymi odbiorcami naszych jaj byli Niemcy, gdzie do końca sierpnia trafiło 27,7 proc. całkowitej sprzedaży (+38 proc. r/r). Co ciekawe, drugim importerem są... Holendrzy, gdzie wysłano 20,7 proc. wolumenu (-2 proc. r/r). Trzecim znaczącym odbiorcą byli Włosi (13,5 proc. i -14 proc. r/r).
Jaja w UE drożeją, zaś w Polsce ceny są stabilne. Według danych Komisji Europejskiej, w pierwszych dwóch tygodniach października za 100 kilogramów jaj konsumpcyjnych (kategorii M i L) płacono średnio 112,46 euro, czyli o 2,5 proc. więcej niż we wrześniu.
U nas z kolei stawki wzrosły przez miesiąc tylko o 0,5 proc. do 129,50 euro. W relacji rocznej ceny w Polsce obniżyły się o 5,5 proc., a w UE aż o 13,4 proc.