Pojawiają się problemy z eksportem jaj. Kierunek Unia Europejska

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
09-01-2017,12:20 Aktualizacja: 09-01-2017,13:22
A A A

W pierwszych dziesięciu miesiącach 2016 roku eksport jaj w skorupkach z Polski wyniósł 199.078 ton i był o 3,9 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2015 r. - wynika z danych Ministerstwa Finansów przeanalizowanych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz.

- Patrząc na wyniki polskiego handlu zagranicznego w skali roku trzeba stwierdzić, że tendencje w eksporcie w drugiej połowie roku były mniej optymistyczne niż oczekiwano. W październiku miesięczny wolumen wywozu obniżył się o blisko 10 proc. Podobnie było też we wrześniu - mówi Katarzyna Gawrońska, główny specjalista w Krajowej Izbie Producentów Drobiu i Pasz.

ptasia grypa, H5N8, jaja, ceny jaj, nowe przypadki ptasiej grypy, podtyp H5N8, drób, wirus, grypa ptasia

Jaja mogą podrożeć nawet o kilkadziesiąt procent

Polscy producenci jaj mieli niezwykle udany ostatni kwartał 2016 roku. Po wielu miesiącach, w których ceny jaj ledwo pokrywały koszty produkcji, czwarty kwartał poprawił humory windując ceny do poziomów dawno nieoglądanych. Kluczowe...

Zdaniem ekspertki osłabienie dynamiki sprzedaży zagranicznej było także widoczne w drugim i trzecim kwartale ubiegłego roku, kiedy wolumen wysyłek zmniejszył się rok do roku odpowiednio o 6 i 7 proc.

Prawie 70 proc. wyeksportowanych z naszego kraju jaj (podobnie jak rok wcześniej) trafiło do czterech największych unijnych importerów: Niemiec, Holandii, Włoch i Czech. Udział sprzedaży zagranicznej do tych państw w wywozie ogółem wyniósł odpowiednio: 27; 20,5; 12 i 8,6 proc.

Głównymi odbiorcami jaj z krajów trzecich były natomiast Irak (1062 ton) i Szwajcaria (1005 ton). Polscy eksporterzy znaleźli także wielu kontrahentów m.in. w Tajlandii, Angoli, Kenii, Gwinei, Katarze, Gambii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Liberii, Omanie oraz na Sri Lance.  

Katarzyna Gawrońska uważa - opierając się na dotychczasowych wynikach handlu zagranicznego jajami w skorupkach - że w 2016 r. roczny wolumen eksportu będzie podobny jak rok wcześniej.

Pojawiają się jednak obawy, że w dwóch ostatnich miesiącach ubiegłego roku, wywóz mogły hamować restrykcje w handlu związane z występowaniem wirusa grypy ptaków i zawirowania w podaży na rynku krajowym, w związku z stwierdzonymi przypadkami salmonelli w stadach towarowych kur niosek. Ubiegłoroczny wywóz jaj może być zatem nieco niższy niż w 2015 roku.

Poleć
Udostępnij