Handel z Francją kwitnie. Eksportujemy towary za miliardy euro
Dwudniowa wizyta premiera Francji w naszym kraju przypomniała o tym, jak ważnym partnerem gospodarczym Polski jest Republika Francuska. Szczególnie w sektorze rolno-spożywczym.
W zeszłym roku wymiana handlowa między krajami wyniosła ponad 15,3 mld euro. Polski eksport wyniósł ok. 9,1 mld euro (to oznacza wzrost na poziomie 5,5 procent).
Do Francji sprzedajemy głównie wyroby przemysłu elektromaszynowego, artykuły rolno-spożywcze, a także produkty przemysłu chemicznego. Z kolei polski import wyniósł blisko 6,2 mld euro, co oznacza wzrost o 3,7 proc. Z Francji przywozimy przede wszystkim wyroby przemysłu elektromaszynowego oraz chemicznego. Kolejne miejsce zajęły wyroby metalurgiczne.
Ale nie tylko handel ma znaczenie. Na koniec 2013 r., skumulowana wartość francuskich inwestycji w Polsce wyniosła 19,1 mld euro, co plasowało Francję na trzecim miejscu wśród zagranicznych inwestorów pod względem wartości dokonanych inwestycji ogółem - informuje Ministerstwo Gospodarki.
Dane Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych wskazują, że w 2014 r. Agencja prowadziła 11 projektów z udziałem francuskich firm o wartości 210,7 mln euro, mogących stworzyć 2369 nowych miejsc pracy.
Dotychczasowe polskie inwestycje we Francji koncentrowały się zwłaszcza w budownictwie (Fakro, Oknoplast), przemyśle (Can-Pack), IT (Comarch, MakoLab) oraz w transporcie (Solaris Bus&Coach). Obejmowały także działalność polsko-zagranicznych przedsiębiorstw z branży finansowej.