Czy to się opłaca? Kalkulacje produkcji rolnej od WIR
Wielkopolska Izba Rolnicza zachęca do zapoznania się z przygotowanymi przez jej specjalistów majowymi notowaniami i kalkulacjami związanymi z produkcją roślinną i zwierzęcą w gospodarstwach.
W ramach programu "Złotówka" WIR uzyskuje informacje o cenach podstawowych płodów rolnych (pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) i środków produkcji w wybranych firmach województwa wielkopolskiego.
Kowalczyk: spadek inflacji nie musi oznaczać tańszej żywności
"Notowania są źródłem danych do prowadzonych przez naszą Izbę kalkulacji rolniczych. Wyrażamy nadzieję, że opracowania tworzone w ramach systemu sprawozdawczego ‘Złotówka’ będą przydatne przy analizach produkcji poszczególnych gospodarstw, jak również przy podejmowaniu decyzji o sprzedaży własnej produkcji" - podkreśla WIR.
Jak dodaje, rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała zawirowania na wszystkich rynkach, w tym głównie na rynku rolno-spożywczym. "Ceny żywności rosną z miesiąca na miesiąc, a obecna inflacja wynosi 12,3 proc. i bije w portfele Polaków. Eksperci wskazują, że ceny żywności w sklepach nie spadną szybko. Szczyt wzrostu przewidziany jest na okres wakacyjny, kiedy w sklepach może być drożej o 25, a nawet 30 proc. w relacji rok do roku" - zaznacza Izba.
Zebrane przez nią ceny środków produkcji są dostępne tutaj. Z aktualnymi kalkulacjami produkcji rolnej można natomiast zapoznać się tu:
- kalkulacja uprawy 1 ha buraka cukrowego
- kalkulacja uprawy 1 ha jęczmienia jarego
- kalkulacja uprawy 1 ha kukurydzy na kiszonkę
- kalkulacja uprawy 1 ha kukurydzy na ziarno
- kalkulacja uprawy 1 ha pszenicy ozimej
- kalkulacja uprawy 1 ha rzepaku
- kalkulacja produkcji żywca wieprzowego (w przeliczeniu na 1 sztukę)
Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś