Uwaga, inspektor. Znowelizowana ustawa weszła w życie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-12-2014,8:45 Aktualizacja: 16-01-2015,14:05
A A A
Od soboty inspektorzy kontrolujący jakość i bezpieczeństwo artykułów rolno-spożywczych mogą wchodzić na teren zakładu i jego pomieszczeń, sprawdzać firmowe pojazdy, a nawet legitymować pracowników.
 
13 grudnia weszła w życie ustawa z 7 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. 
 
Dzięki nowelizacji przedstawiciele Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych mogą ponadto żądać kserokopii i urzędowego tłumaczenia na język polski dokumentów związanych z kontrolą oraz zabezpieczać sprawdzane artykuły. Ma to wpłynąć na efektywność inspekcji. 
 
Kolejną istotną zmianą jest doprecyzowanie zakresu kontroli jakości handlowej o wina, napoje spirytusowe oraz inne artykuły rolno-spożywcze oznakowane ChNP, ChOG, GTS (także na produkty wprowadzone do obrotu pod nazwami odwołującymi się do tych zarejestrowanych nazw).
 
Nowelizacja ustawy wprowadza też możliwość stosowania zatwierdzonych technik automatycznej klasyfikacji tusz wołowych. Zmiany obejmą również producentów jaj, którzy muszą zgłosić do IJHARS prowadzenie działalności.
 
W myśl nowych przepisów minister rolnictwa w drodze rozporządzenia musi wyznaczać laboratoria referencyjne w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz określić przedmiot i rodzaj badań. To z kolei ma zwiększyć zaufanie kontrolowanych podmiotów do wyników badań.
Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich