Płynne żywienie świń przynosi oszczędności. I to spore

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-10-2018,15:00 Aktualizacja: 12-10-2018,12:14
A A A

Żywienie świń na mokro pozwala ograniczyć koszty ich utrzymania. Hodowcy, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie przyznają, że obecnie mogą zaoszczędzić na wyprodukowaniu jednego tucznika od 30 nawet do 70-80 złotych.

Żywienie na mokro to metoda żywienia świń, która wykorzystuje odpady w postaci produktów ziemniaczanych jak pulpa czy frytki, pszenicznych np. płynna skrobia pszenna, mleczarskich np. serwatka, tłuszczowych, surowców suchych czy wywarów.

W Polsce funkcjonuje ponad 100 ferm wyposażonych w instalacje płynnego żywienia, z czego firma De Heus obsługuje ponad 50 procent.

AMŻ, De Heus, żywienie na mokro, trzoda chlewna

Płynne żywienie trzody chlewnej w teorii i praktyce

Żywienie świń na mokro przy dobrym dostępie do odpadów spożywczych pozwala ograniczyć koszty ich utrzymania. Jak robić to efektywnie można było dowiedzieć się podczas specjalistycznego szkolenia dla hodowców trzody chlewnej i...

Akademia Płynnego Żywienia (APŻ) to projekt firmy De Heus, skierowany do hodowców trzody chlewnej stosujących lub planujących wdrożenie instalacji do żywienia trzody chlewnej na mokro.

Akademię zainicjował wyjazd największych polskich hodowców trzody chlewnej, praktykujących mokre żywienie na początku roku 2013 do Holandii.

Hodowcy trzody chlewnej, którzy żywią swoje zwierzęta płynną mieszanką każdego roku mogą wziąć udział w Akademii Płynnego Żywienia.

Każdego roku organizator akademii przybliża hodowcom trzody chlewnej inną grupę surowców odpadowych, które można wykorzystać w płynnym żywieniu świń.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich